14. 5. 2023

Tři poučení z retourového workshopu s Johnem Swalesem

Ke konci dubna uspořádal Askot retourové cvičení pro svoje členy z řad angličtinářů. Školitelem byl dlouholetý unijní tlumočník z (mimo jiné) češtiny a slovenštiny John Swales.

Jaké tři věci jsem si ze cvičení odnesla?

 

1️⃣ KISS 💋

 

Pravidlo KISS všichni známe. Keep it short and simple, krátké věty, žádný Jirásek, pokud váháš, zda nastal čas udělat tečku, tak už nastal. Málokdo si tohle pravidlo ale vztáhne i na lexikum.

V angličtině, na rozdíl od jiných jazyků, je v pořádku (až žádoucí) volit jednodušší slova místo složitých (typicky importů z latiny / francouzštiny).

Také může být velmi užitečné si zautomatizovat překladové varianty, které nevyžadují kombinaci slovesa a předložky nebo nedejbože tří a více slov. Příklad:

„Nevýhody převažují nad výhodami.“

Také se vám pro převažují nad honí hlavou mnoho víceslovných řešení? Příště zkuste outweigh a máte vystaráno.

Možná by stálo za to si vypsat další jednoslovná řešení k nejčastějším významům, které člověk tlumočí.

 

2️⃣ Podle čeho se pozná retourista do angličtiny 🥲

 

Nadužívá tell (just say say).

Nadužívá should, když je význam supposed to be.

Nadužívá přítomný čas průběhový, když má použít prostý.

Občas mu ujede časová souslednost.

 

3️⃣ Důvěra 💡

 

Důvěra je nejdůležitější komoditou tlumočníka a u retouru to platí třikrát. Prvních pár minut našeho výkonu rozhoduje o tom, zda ji získáme nebo ne – jak u posluchačů, tak u kolegů v ostatních kabinách, pokud jim pilotujeme.

Není nutné všechny oslnit zdánlivě dokonalým přízvukem (ten stejně nemáte). Postačí dobře převedený smysl a stručné vyjadřování, které usnadňuje pochopení. Stylistické chybě se tu a tam nevyhne nikdo, ale čím méně jich uděláme, tím lépe.

 

Díky Askotu za zprostředkování milého osobního setkání, kde jsme se na pár hodin přenesli zpět do školních lavic (v tom nejlepším slova smyslu) a díky Johnu Swalesovi za to, že si na nás udělal čas.

Sdílet na: