13. 6. 2023

Víno s advokátem: nenaleťte neplatičům

Vzdělávací akce pro tlumočníky – to není jen odborná slovní zásoba nebo nové platformy pro online tlumočení. Profesionální tlumočník chce samozřejmě odvést skvělou práci, ale také za ni chce být (náležitě) odměněn. Což není jen otázka cenotvorby.

Jak na neplatiče?

S tím nám na Vínu s advokátem radil Mgr. Ing. Tomáš Hřeben. Platí, že je lepší požáru zabránit než se spálit při jeho hašení. Před zahájením spolupráce si klienta proklepněte a mrkněte se do insolvenčního rejstříku. Je to zdarma.

Důkazy!

Je třeba si uvědomit, že v soudním řízení nejde ani tak o „pravdu“, jako o to, co jste schopni dokázat. Proto je dobré být trochu podezíravý a vždy si preventivně obstarat co nejvíc důkazů pro případ, že by si klient s placením nedělal těžkou hlavu.

Máte smlouvu?

Ideálním důkazem je podepsaná smlouva o dílo.

Můžete v ní vyřešit i storno podmínky, nahrávání a jakékoliv další podmínky, které chcete mít smluvně ošetřené. Naprostým minimem je písemné potvrzení objednávky v e-mailu, ale počítejte s tím, že u soudu se na naprosté minimum nehraje. Čím více důkazů nasbíráte, tím lépe!

Když nic nezabere

Všechno tohle jste udělali, ale stejně jste nedostali zaplaceno?

Pokud klient nepatří k notorickým dlužníkům, kteří „v tom umí chodit“, možná ho k zaplacení motivuje předžalobní výzva.

Pořád nic?

Soudním sporům je vždy lepší se vyhnout, ale dejme tomu, že už jste vyčerpali všechny možnosti. Než se do toho pustíte, zvažte, jestli se vám to vzhledem k výši dlužné částky vyplatí. Pokud ano, ani vyhraný soud vám ale nezaručuje, že svoje peníze skutečně uvidíte. Pak už nezbývá než varovat kolegy. Ideálně neveřejně. Abyste se kvůli šíření „pravdy“ neocitli před soudem sami.

Případně to celé můžete elegantně vyřešit úplně jinak: požadovat platbu předem, jak doporučuje Libor Nenutil.

Děkuji Báře a Liborovi za skvělý nápad zorganizovat tuto akci a samozřejmě také Tomáši Hřebenovi za ochotu podělit se s námi o právní tipy!

Sdílet na: