18. 3. 2024

Konsekutiva s blokem nebo s tabletem?

konsekutiva tablet

Výhody tabletu pro simultánní tlumočení nejspíš netřeba dlouze rozepisovat. Je lehký, skladný, dlouhá výdrž baterie… Do kabiny si ho jako pomocníka už nosí nejeden tlumočník.

Napadlo vás ale někdy použít tablet místo tlumočnického bloku? Pokud vám hlavou právě začaly defilovat nejrůznější (ne)výhody, omezení nebo otázky ohledně aplikací, máte štěstí. Libor se už za vás na všechno zeptal kolegyně Yulie.

 

– Co tě přivedlo k nahrazení staré osvědčené techniky něčím moderním?

Baví mě technologie a byla jsem zvědavá, jestli mi iPad dokáže nabídnout něco, co papír neumí, nebo jestli zkrátka bude „jenom“ pohodlnější.

 

– Jak dlouho novou technologii testuješ a hraješ si s ní?

Zhruba rok a půl.

 

– Jaký máš model a proč sis vybrala zrovna ten? Doporučíš? Měnila bys?

Mám iPad mini 6, momentálně poslední model. S ne-applími tablety srovnání nemám, Android mi nesedí. Za sebe ale rozhodně doporučuju – velikost je akorát do ruky, přesně jako standardní A5 blok. Dají se koupit i pouzdra, se kterými není nutné držet ho za kraj, místo toho je vzadu popruh, do kterého se strčí ruka (sama takové ale zatím nemám).

Celkově, kdybych měla shrnout své zkušenosti, tak asi takto:

👍 Plusy

  • možnost nekonečné stránky = žádné listování
  • rychlé přepínání barev písma
  • možnost nastavit si vlastní zkratky (např. že napíšu klíčové slovo, které se nahradí přednastaveným textem) nebo gesta pro efektivnější zápis (tzn. předdefinované akce při dvojím/trojím kliknutí, např. guma pro mazání poznámek apod.)
  • velikost tabletu a výdrž baterie
  • kvalita Apple pencil – mám tablet s tužkou už přes rok a půl a ještě jsem nemusela měnit hrot. Taky tužce dost dlouho vydrží baterka, takže se skoro nemůže stát, že by se vybila, protože se dobíjí přímo z ipadu (přicvakne se na straně magnetem).
  • možnost otevřít si vedle prostoru pro notaci glosář
  • teoreticky i možnost nahrávání zvuku při tlumočení – pak by si to člověk mohl pustit do sluchátka a udělat z toho hydrid mezi consec a sim, ale vyzkoušené to nemám

👎 Mínusy

  • displej neklade peru žádný odpor, takže to při psaní velmi klouže a člověk si na to musí zvyknout (jsou různé fólie, které displej udělají víc papírový)
  • když iPad musíte celý den držet v ruce ve stoje, tak už se kapánek pronese a po několika dnech takového nasazení může bolet ruka

 

– Zradila tě už technika?

Ne 🙂

 

– Jaké aplikace jsi vyzkoušela? Jaké doporučuješ? (jak na poznámky, tak jiné užitečné fíčury)

Na poznámky jsem zakotvila u Nebo.app 🔗, hlavně kvůli pokročilému převodu ručně psaného textu na tištěný. Ne že bych to využila při notaci, ale dělám si na iPadu poznámky i při jiných činnostech. A umí to i češtinu!

Zkoušela jsem nativní poznámkovou aplikaci Freeform 🔗, Notability 🔗 a nějaké další. Chce to si každou aplikaci osahat, dokud člověk nenajde tu, co vyhovuje jeho potřebám. Neřekla bych, že je jedna lepší než druhá.

Dál všemi deseti doporučuju LiquidText 🔗 pro práci s dokumenty – to dělá z iPadu skvělého pomocníka do kabiny. Celkově je to při simultánce fajn přídavný monitor, na kterém si nechávám otevřený třeba glosář, agendu nebo seznam jmen, podle potřeby.

 

– Je akce, kam by sis tablet nevzala? Proč?

Zatím jsem takovou nepotkala. Asi bych si ho nevzala někam, kde by hrozilo, že přijde k újmě, třeba že mi spadne do propasti. 😄

 

– Nosíš jako zálohu papírový blok?

Jasně, i když zatím jsem ho použít nemusela.

 

– Ukládáš si notaci z akce nebo rovnou mažeš?

Podle toho, jak si vzpomenu, cíleně nedělám ani jedno. U vícedenních akcí si nechávám notaci z předchozích dnů, kdyby tam náhodou bylo něco užitečného, ale všichni víme, jak „dobře“ se notace luští i pár dnů po akci.

Sdílet na: